نگاه مهندسی به قرآن

من این گونه قرآن را می فهمم و بدان عمل می کنم. باشد تا دیدگاه بهتری نسبت به آن بیابم

سوره شماره 114 - ناس

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ«1»

مَلِكِ النَّاسِ«2»

إِلَهِ النَّاسِ«3»

مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ«4»

الَّذِی یوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ«5»

مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ«6»

 معنی:  

۱- بگو پناه می برم به رب مردم (ناس)

۲- ملک مردم (ناس)

۳- اله مردم (ناس)

۴- از شر وسوسه خناس

۵- هم او (خناس) که در مردم (ناس) وسوسه می کند.

۶- از جن و مردم (ناس)

نکته:  ------------------------------------------------------

۱- بگو ( در سوره اخلاص آوردم)

۲- رب یعنی چه؟

در ۱۰۹ مورد در قرآن از واژه "رب" بهره برده شده است.

۲- رب و الله و ملک و اله چه همانندی و چه واگردان (فرق) ی با هم دارند؟

 

۳- الناس چیست؟

در ۱۷۹ مورد در قرآن واژه الناس به کار آمده است. در این آیات این گونه می توان درک کرد که ناس همان مردم (عموم مردم) است. از آیه زیر نیز می توان چنین برداشتی را داشت:

َانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِیینَ مُبَشِّرِینَ وَمُنْذِرِینَ وَأَنْزَلَ مَعَهُمُ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ لِیحْكُمَ بَینَ النَّاسِ فِیمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ وَمَا اخْتَلَفَ فِیهِ إِلَّا الَّذِینَ أُوتُوهُ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَتْهُمُ الْبَینَاتُ بَغْیا بَینَهُمْ فَهَدَى اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا لِمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِهِ وَاللَّهُ یهْدِی مَنْ یشَاءُ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ
مردم (در آغاز) یک دسته بودند؛ (و تضادی در میان آنها وجود نداشت. بتدریج جوامع و طبقات پدید آمد و اختلافات و تضادهایی در میان آنها پیدا شد، در این حال) خداوند، پیامبران را برانگیخت؛ تا مردم را بشارت و بیم دهند و کتاب آسمانی، که به سوی حق دعوت می‌کرد، با آنها نازل نمود؛ تا در میان مردم، در آنچه اختلاف داشتند، داوری کند. (افراد باایمان، در آن اختلاف نکردند؛) تنها (گروهی از) کسانی که کتاب را دریافت داشته بودند، و نشانه‌های روشن به آنها رسیده بود، به خاطر انحراف از حق و ستمگری، در آن اختلاف کردند. خداوند ، آنهایی را که ایمان آورده بودند، به حقیقت آنچه مورد اختلاف بود، به فرمان خودش، رهبری نمود. (اما افراد بی‌ایمان، همچنان در گمراهی و اختلاف، باقی ماندند.) و خدا، هر کس را بخواهد، به راه راست هدایت می‌کند.«البقرة/213»

و نیز از آیه زیر :

أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِینَ خَرَجُوا مِنْ دِیارِهِمْ وَهُمْ أُلُوفٌ حَذَرَ الْمَوْتِ فَقَالَ لَهُمُ اللَّهُ مُوتُوا ثُمَّ أَحْیاهُمْ إِنَّ اللَّهَ لَذُو فَضْلٍ عَلَى النَّاسِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا یشْكُرُونَ
آیا ندیدی جمعیتی را که از ترس مرگ، از خانه‌های خود فرار کردند؟ و آنان، هزارها نفر بودند (که به بهانه بیماری طاعون، از شرکت در میدان جهاد خودداری نمودند). خداوند به آنها گفت: بمیرید! (و به همان بیماری، که آن را بهانه قرار داده بودند، مردند.) سپس خدا آنها را زنده کرد؛ (و ماجرای زندگی آنها را درس عبرتی برای آیندگان قرار داد.) خداوند نسبت به بندگان خود احسان می‌کند؛ ولی بیشتر مردم، شکر (او را) بجا نمی‌آورند.«البقرة/243»

۴- رب مردم (ناس) یعنی چه؟

۶- اعوذ یعنی چه؟

پناه می بریم. اما چگونه می شود پناه برد؟ پناه برای چه و از چه؟

۴- بگو پناه می برم به رب مردم (ناس) یعنی چه؟

۵- بگو پناه می برم به ملک مردم (ناس) یعنی چه؟

۶- بگو پناه می برم به  اله مردم (ناس) یعنی چه؟

۷- بگو پناه می برم از شر وسوسه خناس یعنی چه؟

۸- خناس یعنی چه؟

واژه "خناس" تنها یک بار در قرآن آمده است. بنابراین باید با این واژه به صورت نام ویژه (اسم خاص) برخورد کرد.

۱۱-وسواس یعنی چه؟

 در قرآن تنها در یک مورد واژه وسواس به کار رفته است و آن هم در این سوره است. هم چنین می گوید که از شر وسواس خناس باید پناه برد. آیا می توان گفت که خناس تنها وسوسه گر  است؟ به درستی نمی دانیم که آیا موجودات دیگر نیز وسوسه گر هستند یا نه؟ اما آن چه که می دانیم این است که خناس وسوسه گر است. هم چنین وسوسه گری که "شر" که به پا می کند. این شر به چه معنی است؟

۹- هم او (خناس) که در مردم (ناس) وسوسه می کند، یعنی چه؟

در این آیه آمده است که خناس در مردم (ناس) وسوسه می کند و باید از شر او به جایی پناه برد. این که آیا خناس در دیگران نیز وسوسه می کند؟ ما نمی دانیم و در قرآن بدان اشاره نشده است.

۱۲- شر!

برای اطلاعات بیشتر درباره واژه "شر" به سوره فلق سر بزنید.

 ۱۳- در این سوره نام "الله" به کار نرفته است.

۱۴- این سوره مدنی است.

۱۵- سوره ۱۱۴ قرآن (آخرین ) است.

۱۶- این سوره ۶ آیه دارد.

۱۷- چرا خداوند قرآن را با این سوره به پایان برده است؟

 

 

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۵/۲۰ساعت 19:55  توسط ف.ش  |